B.A.R.F. se na začátku může zdát složitý, ale…
S vypočtením denní krmné dávky a zároveň vyváženého měsíčního příjmu potravy Vašeho mazlíčka Vám kdykoli rádi pomůžeme.
Objednané maso Vám přivezeme až domů. Všechny dotazy se Vám rádi pokusíme zodpovědět.
Na Vás zbude jen zajistit pestrost stravy a i s tím Vám pomůžeme, díky širokému sortimentu v našem obchodě. Dále na Vás zbude zapojit selský rozum a dbát na potřeby svého mazlíčka.
Vypočítané dávky není potřeba striktně dodržovat. Pokud uvidíte, že Váš pes přibývá na váze více než by měl, dávku snížíte. Pokud naopak potřebuje přibrat nějaké to kilo, dávku zvýšíte, či přidáte např. vepřové maso. Je ideální pro psy, kteří potřebují přibrat, protože je tučné. Musíme myslet na to, že každému psovi musíme věnovat individuální péči.
Jednotlivé složky, které zajišťují vyváženost stravy:
Maso (svalovina + vnitřnosti) – 50 – 60% krmné dávky
- Obsahuje 50% – 80% vody, 15% – 25% bílkovin, 2% – 50% tuku, vitamíny, minerálky, stopové prvky.
- Krmíme v poměru cca 70% svaloviny a 30% vnitřností
- Plnohodnotný jídelníček zajistíme krmením masa: drůbežího, hovězího, vepřového a rybího. Váš mazlíček ale určitě nepohrdne ani dalšími druhy masa, které naleznete v našem obchodě.
Kosti – 10 – 30% krmné dávky
- V žádném případě nepodávejte nikdy kosti jakkoli tepelně upravené. Tepelně upravené kosti mění svoji strukturu, lámou se na velmi ostré kousky, které mohou Vašemu mazlíčkovi ublížit.
- Vždy zkrmujeme kosti obalené masem (kuřecí krky, stehna, křídla), napomáháme tím správnému trávení.
- Kosti obsahují velké množství vápníku. Zvýšenou potřebu kostí má Váš mazlíček v době růstu a přezubování. Poměr kostí v denní dávce je proto jiný u štěněte a u dospělého psa.
Ostatní : něco pro obohacení jídelníčku, nejsou zcela nezbytné k vyvážené stravě.
- Mléčné výrobky a sýry: až na neupravené kravské mléko můžeme podávat cokoli např: kefírové a acidofilní mléko, tvarohy, jogurty, podmáslí …
- Vejce: žloutek se podává syrový, bílek se podává vařený (pár vteřin v mikrovlnné troubě stačí). Skořápku lze rozdrtit na prášek, zakápnout citronovou šťávou = vysoký zdroj vápníku.
Přílohy – 20 – 30% krmné dávky
- Zelenina: cca 70% z příloh. Z toho cca 50% listová zelenina + 50% ostatní zelenina
- Listová zelenina – ledový salát, špenát, čínské zelí …
- Ostatní zelenina – mrkev, cuketa, brokolice, petržel, květák …
- Zelenině musíme narušit její strukturu, ideální je strouhaní či krájení.
- Zelenina v syrovém stavu není nejvhodnější, nejlépe ji podáváme přemraženou, či spařenou. Vařením ztrácí vitamíny.
- Ovoce: cca 30% z příloh.
- Ovoce můžeme podávat jakékoli podle chutí našeho mazlíčka
- Ideální je podávat ovoce nastrouhané
- Obiloviny: cca 10% z příloh (nejsou zcela nezbytné k vyvážené stravě).
- Patří sem: těstoviny, ovesné vločky, rýže, kroupy atd..
Doplňky stravy
- Sůl – NaCl: je nedílnou součástí jídelníčku našeho, i našeho mazlíčka. Pokud nepodáváme pamlsky, které sůl obsahují, podáváme 1 – 3 špetky soli do krmení 1x týdně.
- Oříšky a semínka: důležitý zdroj vápníku, je důležité je mechanicky narušit. Nepodáváme je nikdy samotné, ale vždy zamíchané do krmiva
- Oleje: obsahuji esenciální mastné kyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Pozitivně působí na kůži a srst našeho mazlíčka. Zařazujeme do jídelníčku ideálně 3x týdně. Podívejte se na naši nabídku.
- Minerální doplňky a vitamíny: zaleží jen na nás a potřebách našeho mazlíčka, které doplňky a vitamíny si vybereme. Doporučujeme zařadit kvasnice, mořské řasy.
Správné zásady krmení:
Trávení psa je oproti člověku rychlé, je tedy potřeba krmit dospělého psa alespoň 2x denně, u štěněte je to až 5x denně. Celodenní krmnou dávku tedy rozdělíme do příslušného počtu dávek.
Maso správně rozmrazujeme v ledničce, popř. můžeme nechat povolit při pokojové teplotě, ale na úplné rozmražení dáme do ledničky.
Nikdy nepodáváme mazlíčkovi krmnou dávku studenou přímo z ledničky, natož zmrzlou, je to nebezpečné. K podávání je vhodná minimálně pokojová teplota, ideální je však teplota podobná tělesné teplotě psa: 37,5 – 39°C .
Pokud pes nesní svou dávku do 10 – 15 min. zbytek vezmeme a uložíme do ledničky, tím předejdeme zkažení.
Výpočet krmné dávky
Stačí zaslat na náš e-mail hmotnost, rasu, věk, fyzickou zátěž, potěší nás i jméno pejska či kočičky a rádi Vám vypočítáme krmnou dávku.
info@tutani.cz
Inspirováno knížkou BARF krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová